Mať deti je radosť. Ale na východnom Slovensku?

Autor: Ján Kokorák | 16.8.2016 o 11:30 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1973x

Mať deti je radosť. Človek si s nimi užije veľa príjemného. Ale rodičovstvo je v prvých rokoch taktiež pekná drina, a to nielen fyzická, ale aj psychická. Každý rodič i napriek tomu, že svoje deti miluje, túži po chvíľach oddychu.

​Cez víkend som sa doma na východe stretol s mojimi známymi, ktorí majú štyri malé deti. Počas nášho rozhovoru pobehovali ich ratolesti plné života po dvore, najmladšia dcéra sedela otcovi na kolenách. Bol to pekný pohľad. Oboch rodičov výchova ich detí napĺňa. Našli v tom zmysel svojho života. Môj známy dokonca pred rokmi zmenil prácu, len aby s nimi mohol tráviť viac času. Na konci nášho stretnutia si však povzdychli: "Radi by sme s našimi deťmi strávili cez víkend príjemný deň, kde by sme ich mohli vypustiť a nestrachovať sa, že sa im niečo stane. Avšak v našom malom meste máme len polorozpadnuté detské ihrisko a možnosť vziať ich na zmrzlinu."

Deti prinášajú zvýšené náklady a zároveň znížené príjmy pre domácnosť, keďže jeden z rodičov zostáva spravidla doma. Ale to nie je nič prekvapujúce. Ľudia, ktorí sa rozhodnú mať deti, s tým počítajú. Radosť z detí je pre nich väčšia. A bolo to tak odnepamäti. Po čom rodičia z času na čas však túžia, je vziať svoje deti na celodenný výlet, kde ich môžu vypustiť (tak ako nás mohli naši rodičia nechať sa hrať na ulici a oni zostali pokojne doma) a popri tom si oddýchnuť. Deti sa vedia zabaviť i samé, len musia mať bezpečný priestor.

Riešením sú rodinné parky. Pre inšpiráciu nemusíme chodiť príliš ďaleko. U našich severných susedov v Poľsku sú rodinné parky úplným štandardom. Deti sú na čerstvom vzduchu, môžu sa hrať so svojimi rovesníkmi, vzdelávať sa a športovať. A ich rodičia si oddýchnu pri káve alebo kofole. Pridanou hodnotou je i to, že rodinné parky pritiahnu do regiónu turistov, ktorí minú svoje peniaze na občerstvenie, obed a častokrát i na ubytovanie v miestnych penziónoch. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?