Keď sa z parkovania stane kšeft

Autor: Ján Kokorák | 13.7.2016 o 12:30 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  1127x

V týchto týždňoch otriasa východným Slovenskom kauza plateného parkovania. Obyvatelia Košíc a Michaloviec sa búria proti tomu, aby bratislavská spoločnosť EEI zarábala na ich parkoviskách.

Je normálne, že táto téma vzbudzuje vášne, keďže sa bytostne dotýka každodenného života. Ak sa na túto problematiku pozrieme triezvo, ponúka sa nám nasledovné riešenie.

Parkovanie má v prvom rade slúžiť ľuďom. Má im uľahčiť život. Obyvatelia s trvalým pobytom platia za túto službu tým, že odvádzajú podielové a miestne dane, prípadne platia za rezidentské parkovanie. Týmto prispievajú svojím dielom k rozvoju mesta. Preto by mali byť oslobodení od platenia parkovného. Cezpoľní dochádzajúci za prácou, zábavou či oddychom, by si mali prirodzene za túto službu zaplatiť.

Zároveň by prevádzkovanie parkovania nemali mať v réžii externé firmy, ale mestské podniky. Primárnym cieľom externej firmy je totiž zisk. Samo osebe to nie je nič zlého, avšak v tomto prípade by biznis nemal ísť na úkor verejného blaha. Podnik, ktorý patrí samospráve, má na prvom mieste verejnoprospešný záujem. Čo znamená, že v optimálnom prípade sa zisk investuje do rozšírenia kapacít už existujúcich parkovísk, budovania parkovacích domov alebo bezplatných záchytných parkovísk. Okrem toho mestský podnik, ktorý prevádzkuje parkovanie, dokáže lepšie spolupracovať s dopravným mestským podnikom pri efektívnom prepojení záchytných parkovísk s mestskou hromadnou dopravou.

Je najvyšší čas riešiť v slovenských mestách parkovanie zmysluplne a koncepčne. V opačnom prípade sa môže stať, že sa podobne ako v západných metropolách zavedie daň za vjazd do centier miest bez ohľadu na to, či ideme odviezť príbuzných do nemocnice alebo parkovať na námestí kvôli posedeniu v kaviarni.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?