Keď mladí po škole pozerajú do plafónu

Autor: Ján Kokorák | 31.5.2016 o 12:42 | (upravené 31.5.2016 o 13:20) Karma článku: 7,14 | Prečítané:  703x

Počuli sme premiéra, že sa Slovensko dostáva do momentu, kedy budú mať prácu všetci zamestnateľní ľudia. Jeho vyjadrenie neodzrkadľuje realitu.

Na Slovensku totiž zápasíme s takmer 30% nezamestnanosťou mladých ľudí, ktorí vo väčšine prípadov nemajú potrebné zručnosti, aby sa uplatnili na trhu práce. Tento problém odstraňuje vo vyspelých krajinách fungujúce duálne vzdelávanie. To znamená, teoretické vzdelávanie v škole a praktické vo firme.

V niektorých našich regiónoch je však duálne vzdelávanie ako Columbova žena. Všetci o nej hovoria, ale nikto ju nikdy nevidel. Napríklad v Košickom kraji. Zo 41 stredných odborných škôl sú v tomto roku zapojené do duálu len štyri.

Pritom sa stačí opýtať žiakov, čo je pre nich zaujímavejšie. Odborná prax v škole na strojoch, ktoré používali ešte ich otcovia? Alebo prax priamo vo firme, ktorá im ponúka moderné pracovné prostredie a ako bonus k tomu istotu pracovného miesta po skončení štúdia?

Na to, aby duálny systém fungoval, je nevyhnutné ho od základov prekopať. Odstrániť byrokraciu, s ktorou bojujú firmy. Nepokutovať školy napr. nižšími normatívmi, ak sa rozhodnú zapojiť do duálu. A motivovať riaditeľov škôl, aby nadväzovali spoluprácu s firmami vo svojom regióne. Jedným z kľúčových kritérií pre existenciu každej školy musí byť uplatnenie jej absolventov. Jednoducho, školy tu nie sú na to, aby produkovali nezamestnaných. V opačnom prípade budeme počúvať povzdychy premiéra čoraz častejšie, kým v detských izbách budú tisícky vyštudovaných mladých ľudí pozerať do plafónu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?