Čo vlastne chceme od štátu?

Autor: Ján Kokorák | 19.5.2016 o 12:23 | Karma článku: 8,53 | Prečítané:  560x

Je pár mesiacov po voľbách a Slovensko sa naďalej zmieta v spleti problémov. Situácia sa nezlepší, pokiaľ nenastane zásadná zmena chápania úlohy štátu v našich životoch.

Keď sa zamyslíme nad tým, čo robí ľudí spokojnými, budú to nasledovné veci: rodina, práca, viera a komunita. Pre spokojnosť v každej z týchto oblastí je dôležité, aby štát rešpektoval isté hranice. Na povolaní predsa neuspokojuje to, že nemôžeme byť prepustení, ale že niečo nové dosiahneme a zlepšíme sa. Výchova detí nie je bez problémov, rodičia sa nevyhnú bolestiam. Dôvod prečo ich výchova detí napĺňa je, že z lásky robia pre svoje deti to, čo nikto iný neurobí. Dnešný štát sa snaží sňať problémy z rodiny, z výchovy detí, z práce, z komunity. Ale výsledkom je, že nerieši problémy, ale oberá tieto inštitúcie o život a energiu.

V ekonomickej oblasti deformujú štátne zásahy slobodný trh a v konečnom dôsledku ubíjajú podnikateľského ducha. Povinnosťou štátu je rozbíjať monopoly, chrániť spotrebiteľov pred podvodnými zmluvami a udržiavať makroekonomickú rovnováhu. Nie však dobrácka snaha zlepšovať životnú úroveň obyvateľov a dokonca vytvárať pracovné miesta. V sociálnej oblasti používa štát silu, aby si vynútil takzvanú sociálnu spravodlivosť. Solidarita tzn. dobrovoľná láska k blížnemu sa nedosiahne násilím štátnej moci, ale slobodným rozhodnutím silnejších, nadanejších a schopnejších pomáhať tým, ktorí sú slabší.

Je možné tento ideálny stav dosiahnuť alebo sa k nemu aspoň priblížiť? Áno, ak porazíme démonov v nás!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?