KOŠICKÝ PARADOX: Prečo sa nám turisti vyhýbajú?

Autor: Ján Kokorák | 7.6.2016 o 12:00 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  751x

266 358. To je počet turistov, ktorí v minulom roku navštívili Košický kraj. Pekné číslo, pomyslíme si. Ak ho však porovnáme s rekordnou návštevnosťou Slovenska v roku 2015, čiže  4,3 milióna, nastáva vytriezvenie.

Najviac turistov navštívilo v rámci Košického kraja Národný park Slovenský raj. Prirodzene. Jedná sa o jeden z najkrajších kútov Slovenska. No vzhľadom na neexistujúcu vstupnú bránu do raja je však v tomto prípade vhodnejšie zameniť slovo navštívilo za zablúdilo.

Pritom môžeme smelo povedať, že Košický kraj toho ponúka oveľa viac ako len jednodňové „zablúdenie“ do Slovenského raja. Dobšinská ľadová jaskyňa, historické centrum Košíc, Tokaj, Zemplínska šírava. To je len krátky výpočet tých najznámejších turistických atrakcií, ktorý dáva predstavu o možnostiach rozvoja cestovného ruchu.

Aké by malo byť riešenie? Prestať vyplakávať a začať informovať, propagovať, motivovať.

Je nutné, aby miestna a regionálna samospráva využila všetky dostupné nástroje na spropagovanie regiónu nielen na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí. A zároveň motivovala domácich poskytovateľov služieb k zvyšovaniu kvality. Ako? Napríklad etablovaním regionálnej značky kvality – turistickej „Michelinskej hviezdy“. Tú by udeľovala nezávislá odborná komisia, doplnená i o zahraničných expertov. Všetci sme si všimli, že v Rakúsku alebo Chorvátsku turistickému remeslu rozumejú. Nikto predsa od nás nežiada, aby sme vynašli koleso.

V gastronómii je „Michelinská hviezda“ zárukou kvality jedla a šancu získať toto ocenenie majú len skutočne kvalitné reštaurácie. „Michelinská hviezda“ Košického kraja by sa mohla pre poskytovateľov služieb stať vstupenkou do raja. Toho turistického! Pretože turisti u nás potrebujú prespať, ísť na obed či kávu, odniesť si suveníry, prípadne si zadovážiť víkendovú chatku. A to všetko za peniaze, ktoré napokon ostanú v našom kraji.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?